×

Dünya, Günde 1 Milyardan Fazla Öğün İsraf Ediyor: BM Raporu

MicrosoftTeams-image-64-212x300 Dünya, Günde 1 Milyardan Fazla Öğün İsraf Ediyor: BM RaporuBirleşmiş Milletler 2023 Yılı Gıda İsrafı Raporu açıklandı.

Dünya genelinde, her gün 1 milyardan fazla öğünün çöpe atıldığı belirtiliyor. Bir BM raporu, 2022’de tüm kıtalardaki hanelerin bu ölçüde gıda israfı yaparken, 783 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini ve dünya nüfusunun üçte birinin gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Bu acı gerçek, Uluslararası Sıfır Atık Günü öncesinde bugün yayınlanan Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) raporunda vurgulanıyor. UNEP’in ortaklaşa hazırladığı Gıda Atık Endeksi Raporu 2024, perakende ve tüketici düzeyindeki gıda israfını doğru şekilde tahmin ediyor ve gıda israfını azaltmak için en iyi uygulamaları öneriyor.

Rapora göre, 2022’de toplamda 1,05 milyar ton gıda atığı oluştu. Bu, kişi başına 132 kilograma denk geliyor ve tüm tüketilen gıdaların yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Evlerde oluşan gıda atıklarının %60’ıyla başı çekerken, gıda hizmetleri %28’i ve perakende sektörü ise %12’sinden sorumlu.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gıda israfı küresel bir trajedi. Bugün, milyonlarca insan açlıkla mücadele ediyor,” dedi. Andersen ayrıca, ülkelerin bu soruna öncelik vermeleri durumunda gıda israfını önemli ölçüde azaltabileceklerini ve küresel hedeflere daha hızlı ilerleyebileceklerini belirtti.

Rapor, gıda israfının sadece zengin ülkelerde değil, tüm dünyada ciddi bir sorun olduğunu vurguluyor. Ayrıca, daha sıcak iklimlerde yaşayan insanların daha fazla gıda israf ettiği belirtiliyor çünkü taze gıdalar daha hızlı bozuluyor.

Gıda israfının sadece çevreye değil, aynı zamanda ekonomiye de zarar verdiği ifade ediliyor. Küresel sera gazı emisyonlarının %8-10’unu oluşturarak ve dünya genelindeki tarım alanlarının üçte birini kaybederek, önemli bir biyoçeşitlilik kaybına neden olduğu tahmin ediliyor.

UNEP raporu, gıda israfının azaltılması için bireysel ve sistemik çabaların bir arada yürütülmesi gerektiğine işaret ediyor. Eğer dünya olarak bu konuda birlikte hareket edilirse, gıda israfını önemli ölçüde azaltmak mümkün olabilir ve dünya daha sürdürülebilir bir geleceğe adım atabilir.

 

Raporun Detaylarını İncelemek İçin;

https://www.unep.org/resources/publication/food-waste-index-report-2024

Yorum gönder